Jak wybrać właściwy wałek do gładzi?

Położenie równej powierzchni pod malowanie to nie lada wyzwanie. Można jednak ułatwić sobie to zadanie, wybierając odpowiedni wałek do gładzi. Narzędzie to znacznie upraszcza i przyspiesza prace budowlano-remontowe, gdyż warstwa uzyskana w ten sposób jest równa i wymaga niewielkiej obróbki. Dowiedz się, jak wybrać takie akcesorium.
Przeczytaj również: Monitoring auta GPS a przepisy RODO
Od czego zależy wybór właściwego wałka?
Wymienia się szereg czynników, wpływających na wybór właściwego wałka do gładzi. Wśród nich są zarówno cechy samej powierzchni, tj. jej wielkość i kształt, jak i właściwości przyrządu. Powinien on być odpowiedniej jakości, a przy tym – w rozsądnej cenie. Więcej na ten temat znajdziesz niżej.
Przeczytaj również: Monitoring auta GPS sposobem na zmiejszenie kosztów
Wielkość i kształt powierzchni
Jak duża jest ściana czy sufit, który będziesz pokrywać tym materiałem? Czy w pomieszczeniu, gdzie będziesz pracować, występuje wiele krzywizn? To tylko część pytań, jakie trzeba zadać przed wybraniem właściwego narzędzia. Wałki do gładzi występują w różnych rozmiarach. Mogą one mieć szerokość od około 80 do nawet 250 mm. Dobór odpowiedniego przyrządu może zaważyć na precyzji wykonania prac, ale i na tempie kładzenia materiału na powierzchnię. Z drugiej strony większe modele trudniej zanurzyć w masie. Wymagają również mocniejszego docisku, by właściwie aplikować środek.
Przeczytaj również: CNH Industrial – twórca maszyn rolniczych o silnej pozycji
Zazwyczaj wybiera się przyrządy mierzące od 180 do 250 mm. Idealnie nadają się do gładzenia dużych powierzchni. Z drugiej strony mniejsze lepiej sprawdzą się np. w narożnikach, na krawędziach lub we wnękach.
Jakość wykonania narzędzia
Pozostaje jeszcze kwestia jakości samego produktu. Zwróć więc uwagę, z jakiego materiału wykonano włosie oraz łożyska. Będzie to bowiem przekładało się na jego trwałość, a także komfort pracy. Wałek do gładzi powinien mieć elastyczne, gęste i niestrzępiące się runo. Ponadto musi się płynnie obracać wokół własnej osi. Pręt najlepiej, aby był wykonany z nierdzewnej lub ocynkowanej stali. Przyjrzyj się też rączce. Z jednej strony – dobrze, aby była ergonomiczna. Z drugiej – powinna dać się nałożyć na kij teleskopowy, dzięki czemu łatwo dotrzesz do powierzchni na dużych wysokościach.
A jaka gładź do wałka?
Skoro już wiesz, na co zwrócić uwagę przy zakupie takiego artykułu, powinieneś dowiedzieć się więcej o materiałach budowlanych, jakie najlepiej z nimi współpracują. Postaw na środki polimerowe, gdyż nie zastygają na włosiu, a dodatkowo idealnie nadają się do kładzenia równych, cienkich warstw.
Kategorie artykułów
Polecane artykuły

Elewacje z granitu – trwałość i nowoczesny wygląd dla Twojego budynku
Granit to materiał budowlany o wielu zaletach, które sprawiają, że stanowi idealny wybór do elewacji. Jego odporność na warunki atmosferyczne gwarantuje trwałość i estetykę przez długie lata. Elegancki wygląd nadaje budynkom nowoczesny charakter, wyróżniając je na tle innych konstrukcji. Warto zwróc

Paki logopedyczne - dlaczego warto z nich korzystać podczas terapii?
Zawód logopedy wymaga ciągłego rozwoju, aby być na bieżąco z najnowszymi metodami terapii różnych zaburzeń mowy. Ważny jest przede wszystkim sposób prowadzonych zajęć oraz rodzaj wykorzystywanych materiałów. Właśnie dlatego tak dużym zainteresowaniem cieszą się gotowe paki z arkuszami do wydruku, kt